Jak testovat vytvořený web, zda vše funguje jak má?
Každý tvůrce webu musí po jeho dokončení rpovést kontrolu, zda web vypadá tak jako v grafice, zda vše funguje od databáze, přez HTML a Javascript až po veškeré prolinkování atd.. Na webu je hned několik stránek, ktré toto testování urychlý a je tedy dobré je znát.
Postup testování by měl být takovýto:
1)
Otestovat funkcionalitu webu
Tudíž zkusit, zda nám průchod celým webem funguje. Zda někde nechybí nějaký odkaz, zda se nám data správně zapisují/vypisují z/do databáze.
2)
Porovnat vzhled webu s grafikou
Musíme zajistit zda výsledný web se někde neliší vůči odsouhlasené grafice.
3)
Otestovat web v různých prohlížečích i na různých zařízeních
To, že Vám web perfektně funguje v Chrome a Firefox neznamená, že se stejně chová v Internet Explorer, Safari či Opeře. I v těch méně používaných prohlížečích Vám web musí fungovat dobře. Na telefonech to platí dvojnásob. Chrome na iOS má hodně chyb zatímco Chrome na Androidu je většinou v pořádku. Dále není špatné se podívat i na starší verze Internet Explorer (v současnosti bych bral ohled pouze na IE8 a novější, kdy užitečnost toho IE8 je diskutabilní. Tudíž pokud doladění webu pro IE8 zabere chvilku tak ji do toho určitě dát, pokud by to znamenalo mnoho práce, tak je otázka zda tam ten čas investovat.
K tomu zda web funguje dobře Vám pomáhají validátory:
a)
W3C validator
Tento nejzásadnější validátor Vám projde kód a dokáže nalézt chyby.
b)
seo-servis.cz - Mají nastavená svá pravidla co je a není dobře. Každopádně v naší republice je tento portál využívaný a lze weby vylepšit tak aby zdrojový kód dosáhl hodnocení 99. Tudíž se tím můžete klientovi pochlubit sami, či si ten test provede klient sám od sebe a bude potěšen.
4)
Testovná zda je Vaše zařízení "přívětivé" pro telefony
a) Google má přímo stranu, která Vám vrátí informaci o tom, zda je pro mobily vše jak má.
Url:
Mobile friendly
b) V prohlížečích (například Chrome) lze také přepnout/emulovat vzhled telefonu (dokonce i typu telefonu a jeho orientaci). A zde uvidíte, zda je vše v pořádku.
5)
testování rychlosti a optimalizace pro zařízení
Url:
Pagespeed insights
Zde se vtšinou dozvíte obecné informace o tom, že je třeba minimalizovat kódy atd.. Ale je to další pomocná věc, která poradí vylepšení.
6)
Testování webu s ohledem na klíčová slova, vyhledávače atd..
Url:
http://seo-servis.cz Opět zmiňuji, že nikdo neví jaký algoritmus používá seo-servis a jaký reálné vyhledávače (Google, Yahoo atd..) tudíž jak moc je výstup přesný. Každopádně je to zdarma výstup, který může navést alespoň správným směrem.
<< zpět