Dlouhá historie jazyka HTML začíná už vývojem hypertextů (tzn. odkazů ve webových stránkách), který odstartoval ve 40. letech 20. stol., kdy Vannevar Bush představil hypertextový systém Memex. V dalších letech byl následován například Douglasem Engelbartem (1963) a Tedem Nelsonem, kteří svůj život zasvětili globálnímu hypertextovému systému Xanada. Významnou osobností byl také Bill Atkinson známý populárním HyperCardem (1987).
Prvotní verze jazyka HTML se objevila v roce 1991, jenž však byla neformální specifikací HTML 1.0. Její autoři Tim Berners–Lee a Robert Caillau ji vytvořili jako součást projektu WWW, který měl umožnit vědcům komunikaci a sdílení výsledků výzkumu.
V roce 1992 přicházejí první prohlížeče www stránek. Tyto prohlížeče byly řádkové a zatím neměli grafiku. Návrh HTML 2.0 spolu s grafickým internetovým prohlížečem se poprvé objevují v roce 1993. První grafický internetový prohlížeč dostal název NCSA MOSAC. Nový grafický prohlížeč Netscape byl veřejnosti představen v následujícím roce. Tento www prohlížeč byl následníkem Mosaicu.
HTML 2.0 byl oficiálně uveden v roce 1995. Netscape zavádí v tom samém roce neoficiální rozšíření verze 2.0, známé jako HTML 3.0. V květnu 1996 se objevila oficiální specifikace HTML 3.2 (který je kombinací HTML 2.0 a tabulek), Microsoft v daném období vypouští svůj první prohlížeč s názvem MsIE. Další verze 4.0 vychází v červenci 1997 (verze 3.2 vylepšená o rozšíření tabulek a formulářů, dále doplněná o rámy, kaskádové styly a skriptování).
V roce 1999 byla vydána zatím poslední oficiální verze HTML 4.1, s níž pravděpodobně končí celý vývoj HTML. Ale nekončí HTML samo o sobě, stalo se základem pro nové jazyky, např. pro XHTML (Extensive HyperText Markup Language), který je velice podobný HTML, nebo pro mnohem složitější XML (Extensive Markup Language).
V současnosti máme možnost velkého výběru programovacích jazyků, ale všechny mají jistou spojitost s HTML, protože ho ve větší či menší míře používají.
PHP - Ostatní
JavaScript - Úvod do JavaScriptu
JavaScript - Příklady v JavaScriptu
(x) HTML - Úvod do HTML
CSS - Základy CSS